Existují dva základní typy omítacích strojů:
- s pístovými čerpadly
- se šroubovými čerpadly.
Výhoda strojních omítek je, že se aplikují v jednovrstvě rovnoměrně nástřikem na omítanou plochu, směs z omítačky má stejnoměrnou konzistenci.
Výhodou omítek na bázi sádry je produktivita při zpracování.
Používáme omítací stroje M-tec nebo PFT. M-tec duo-mix nebo míchací a dopravní zařízení pod silem M-tec SMP. Použitím strojních omítek se z pohledu investora urychlí stavební práce. Obvykle je dům omítnut za 5-10 dnů, v závislosti na velikosti a členitosti omítané plochy. Jedná se vždy o jednovrstvé omítky, které jsou již podkladem pro konečnou povrchovou úpravu, u kterých tedy odpadá další povrchová úprava.
Nejběžněji je aplikována jednovrstvá vápenosádrová omítka. Skládá se z vápna, sádry, frakcí kameniva, vylehčovacích přísad a přísad pro zlepšení zpracovatelnosti.
Vlastnosti
- jednovrstvá vápenosádrová omítka k filcování
- jemně zrnitý povrch
- pomáhá udržovat stabilní vlhkost v místnostech
- na všechny únosné podklady, zdivo všeho druhu, beton
- vhodná i pro kuchyně a koupelny v domácnostech
- doporučená tloušťka 10mm
Beton a další hladké, málo nasákavé podklady předem natřeme penetrací. Silně nasákavé materiály, např. XELLA předem opatříme penetrací sjednocující nasíkavost. Omítka pod obklady se provede také vápenosádrová, jen povrch se zdrsní.
Nedílnou součástí dodávky jsou omítkové profily a armovací tkanina na problematická místa a změny materiálu v podkladu.
Rohový profil se stranami z tahokovu pro snadné uchycení do omítky, vyráběné z pozinkovaného ocelového plechu. Používají se k ochraně a přesnému vytvoření hran.
Omítací stroje s pístovými čerpadly pro vnitřní strojní omítky
U těchto strojů vytváří čerpací píst dodávací tlak. Pro kompenzaci pulzování toku materiálu běží kompenzační píst. Ve velmi starých modelech je zabudována takzvaná vzduchová komora, která nahrazuje vyrovnávací píst.
Pístová čerpadla se používají složitěji a vyžadují určité zkušenosti. Jsou také mnohem nepraktičtější než šroubová čerpadla.
V mnoha společnostech byla proto tato čerpadla v posledních letech nahrazena snadněji použitelnými šroubovými čerpadly.
Omítky obsahující sádru nelze zpravidla zpracovávat pístovými čerpadly.
Omítací stroje se šroubovými čerpadly pro vnitřní strojní omítky
U tohoto typu stroje je přívodní tlak vytvářen šnekovým dopravníkem otáčejícím se v gumovém pouzdru.
Šroubová čerpadla lze použít univerzálně a jsou mnohem šikovnější a snadněji ovladatelná než systémy s pístovými čerpadly. Jsou ale také trochu náchylnější k opotřebení.
U strojů s napájecím čerpadlem musí být šroubové čerpadlo provozováno s před ním instalovaným kontinuálním míchačem, který míchá suchou maltu se správným množstvím vody. K tomu jsou možné větší délky hadic, lze upravit rychlost a tím dodávané množství. To dává smysl v mnoha oblastech.
Jiné stroje míchají suchou maltu se správným množstvím vody přímo ve šneku pomocí směšovacího šneku. Poté je čerpatelná omítková malta dopravována do stříkací hlavy malty šnekovým dopravníkem.
U těchto strojů je možné upravit dodávané množství pouze pomocí různých gumových plášťů pro šroub. Výběr gumového pláště je určen následujícími faktory:
- velikost zrn (čím jemnější, tím tvrdší je gumový plášť)
- typ omítky (hrubé omítky vyžadují vyšší tlak než omítky s jemnějším zrnem)
Ceny vnitřních strojních omítek
Vnitřní strojní omítání Vám zajistíme pro Váš dům kdekoli ve Středních Čechách. Jistě Vás zajímá i cena vnitřních strojních omítek.
Rádi Vám ji spočítáme a zašleme Vám předběžnou kalkulaci, pokud vyplníte a odešlete níže uvedený formulář nebo nám zanecháte kontakt a my se Vám ozveme.